2008. február 11., hétfő

Törvény tiltaná a szoláriumozást,túl kockázatos


A HVG.hu oldalán találtam ezt a cikket és gondoltam,most a tavasz közeledtével nagyon aktuális,hiszen már sokan gondolnak arra,hogyan fognak kinézni a nyáron:kezdődik a téli zsírpárnák lefogyasztása,narancsbőrkezelés és a napozás előkészítése egy kis szoláriumozással.Többféle nézet van ezzel kapcsolatban,engem megerősít ez a cikk abban,hogy elkerüljem a szalonokat.Saját tapasztalatom alapján döntöttem úgy pár évvel ezelőtt,hogy még azt a pár alkalmat is kihagyom,amit nyárelőn szoktam csinálni.Gombás fehér foltok jelentek meg a hátamon,a homlokomon pedig barna elszíneződések.Hála a sunrideres biokozmetikumoknak eltűnt minden. :) Több barátnőmnek pedig az arcán tartós májfoltok maradtak.Írjatok tapasztalataitokról,mi a véleményetek?



Életveszélyes barnaság

Törvény tiltaná a szoláriumozást, túl kockázatos

2008. február 07. 15:30 | Utolsó módosítás:2008. február 07. 15:47

Az egészségi kockázatok ellenére töretlen a barna bőr divatja és még mindig tolonganak a szoláriumokban az emberek. Szakértők ezért szigorúbb feltételeket szeretnének bevezetni a napstúdiók számára.

2009-től törvényben tiltanák a szoláriumok használatát tizennyolc éven aluli fiatalok részére. A szakértők azonban úgy vélik, ez önmagában nem elég.

"A mesterséges UV sugárzás minden korosztály számára súlyos egészségi kockázatokkal jár" - közölte az European Sociaty of Skin Cancer Prevention elnöke a társaság nemzetközi konferenciáján. A kongresszus elnöke „riasztó helyzetről” beszélt. Németországban például - minden figyelmeztetés ellenére - 12 millió polgár rendszeresen, 4 millió - többnyire fiatal - pedig akár hetenként kétszer keres fel napstúdiót.

„Csaknem mindegyikük a műtőasztalon fog landolni” – mondta a dermatológiai prevenció (ADP) elnöke. „Aki 30. életéve előtt rendszeresen szoláriumba jár, 75 százalékkal emeli annak a kockázatát, hogy élete folyamán rosszindulatú melanomában (bőrrák) betegedjen meg.” Nemcsak gyermekek és 18 éven aluli fiatalok számára kell megtagadni a szoláriumokba való belépést, hanem az érzékeny világos bőrűek, vörös vagy szőke hajúak részére is. Ugyanígy a 40 éven felüli, sok, különösen pigmentfoltos vagy gyakori gyermekkori napégéses személyeknek sincs keresnivalójuk a szoláriumban.

Elengedhetetlen, hogy a - képzett - személyzet az első szoláriumozásnál ne csak a látogató korát és bőrtípusát vizsgálja meg, hanem kérdezze meg az esetleges bőrt érzékennyé tevő gyógyszerfogyasztást is. A napstúdiókban azonban hiányoznak a szakmunkaerők. Franciaország, Svédország és Svájc már rendeletben szabályozza a szoláriumok üzemeltetését.

„A szoláriumhasználat következtében fokozott rákkockázatról szóló aktuális tanulmányi eredmények magukért beszélnek” – mondta az Euroskin rákmegelőzési társaság elnöke. A bőr és az élet van veszélyben. Az Euroskin évek óta igyekszik az EU-nál egységes szabályokat keresztülvinni a napstúdiók üzemeltetésére és használatára. A társaság törekvései eredményeként 2007 óta Európa-szerte érvényes a sugárerősség korlátozása 0,3 watt/m²-re minden új barnító-készülékre vonatkozóan. Azonban a legtöbb szolárium még régi készülékeket használ, amelyekre ez a korlátozás nem kötelező.

További védőintézkedések kezdeményezéséről szól az Euroskin EU-hoz szóló kilencpontos beadványa. Szerintük például a pénzbedobós szoláriumokat és a barnulásgyorsítókat be kell tiltani. Az Euroskin további követelése, hogy a szoláriumok mondjanak le az egészségre való „biopozitív” hatás reklámozásáról. Indoklásuk szerint a szervezet D vitamin termeléséhez nem szükséges a szolárium. Nem alkalmas öngyógyításra sem akne vagy neurodermitis esetén. Ha orvosilag indokolt UV besugárzás szükséges, az pedig csak egészségügyi intézményekben, orvosi felügyelet mellett történhet.

A kongresszuson hangsúlyozták az előadók, hogy nincs szükségünk szoláriumra, elég a napsütés. Ahhoz, hogy a napi D3 vitamin szükségletet fedezzük, negyedórás séta teljesen elegendő. Az esetleges D vitamin hiányt kiegyenlített táplálkozással, hallal vagy élelmiszerkiegészítőkkel kell pótolni.

Nincsenek megjegyzések: